Korea

Korea Południowa

Korea Południowa (kor. 한국, hancha 韓國, trb. Hanguk) – Republika Korei (kor. 대한민국, hancha 大韓民國, trb. Daehan-minguk), państwo w Azji Wschodniej, zajmujące południową część Półwyspu Koreańskiego. Zostało utworzone po II wojnie światowej na terenach zajętych przez wojska Stanów Zjednoczonych.

Informacje

  1. Język urzędowy: koreański
  2. Stolica: Seul
  3. Ustrój polityczny: demokratyczny
  4. Liczba ludności: 50,8 milionów
  5. Waluta: won południowokoreański
  6. Strefa czasowa: UTC +9

Innowacje w Korei

Korea jest światowym liderem we wdrażaniu innowacji, a także w produkcji elektroniki oraz produktów i usług w obszarze medycyny i kosmetologii. Jest to najbardziej zaawansowany technologicznie kraj na świecie. Marki takie jak Samsung, LG, Hyundai czy KIA to tylko wierzchołek góry lodowej. Seul posiada najwięcej punktów dostępowych WiFi na świecie, a nowinki z dziedzin związanych z robotyką i innymi dziedzinami, które u nas są dopiero pieśnią przyszłości, można spotkać na każdym kroku. Niech nie zdziwią Cię podczas odwiedzin w Korei toalety z podgrzewanymi deskami z funkcją mycia i osuszania!

7 ciekawostek o Korei

1. Spróbuj kimchi

Kimchi to tradycyjna koreańska potrawa składająca się z kiszonych warzyw (kapusta pekińska, rzepa, rzodkwią japońska, czosnek, papryka chilli). Jeśli będziesz w Korei, musisz spróbować!

2. Zawsze ciepło w stopy

W koreańskich domach instaluje się niemal zawsze ogrzewanie podłogowe. Ma to swoje źródło w klasztorach buddyjskich i innych miejscach odpoczynku, gdzie siadało się na podłodze.

3. Ucz się hangul

Czy wiesz, że koreański alfabet składa się z 14 spółgłosek i 10 samogłosek? Dodatkowo słowa można zapisywać pionowo jak i poziomo. Życzymy powodzenia w nauce!

4. Uważaj na pechową czwórkę

W Korei z liczbą 13 nie są związane żadne przesądy, za to nieufność wzbudza cyfra 4. Nic dziwnego, w języku koreańskim jej wymowa jest identyczna jak słowa „śmierć”.

5. Nie przejedź się na mapach

Tempo budowania sieci dróg w Korei jest tak szybkie, że nie nadążają za nim nawet mapy Google. Jeśli więc wybierasz się tam w podróż, zaopatrz się w aktualną mapę na miejscu.

6. Ćwicz taekwondo

Narodowym sportem Koreańczyków są sztuki walki, a dokładnie taekwondo. Jej popularność na całym świecie jest tak duża, że została uznana za dyscyplinę olimpijską.

7. Koreańczycy starsi od innych

W Korei Południowej, gdy na świat przychodzi dziecko, oficjalnie uznaje się, że ma już 1 rok. Nie ma znaczenia ani dzień, ani miesiąc przyjścia na świat. Co roku, 1 stycznia, każdej osobie dodaje się 1 rok życia.

Poznaj produkty, na punkcie których oszalał świat!